Zastupitelé města Brušperku svým rozhodnutím zmátli občany.
23.02.2017 11:35:20 |
Frýdecko-Místecko
Předminulý rok v září byl slavnostně otevřen nový plavecký bazén v Brušperku, který si občané odsouhlasili v referendu a obec na jeho výstavbu získala 20 mil Kč dotací.
V čem je tedy zakopaný pes? No právě v tom, co občané odsouhlasili a v tom co zastupitelé postavili.
Plavecký bazén, je jasně definovaný pojem, který zcela přesně definuje příslušná sportovní federace, která je v tomto případě FINA.
Stejně jako když rozměry fotbalového stadionu definuje FIFA a nikoho soudného nenapadne postavit fotbalový stadion o 2 nebo o 3 metry delší, širší, nebo kratší. Obdobně atletická federace stanovuje parametry běžeckých oválů, či jednotlivých atletických sportovišť a nikoho ani ve snu nenapadne místo 400metrového oválu postavit ovál 350 metrů.
To co je jinde naprosto jasné a jednoznačné samozřejmě neplatí v Brušperku, protože tamní zastupitelé mají svá specifika. Namísto plaveckého bazénu postavili mini aquapark či gigantickou koupelovou vanu, v níž není možno provozovat plavecké sporty. Rozměry bazénu ani zdaleka neodpovídají požadavkům FINA na jakýkoliv typ plaveckého bazénu. Například FINA požaduje jako minimální šířku jedné plavecké dráhy v šírce 2 metry. Brušperk si odsouhlasil 1,5 metru. Fina předepisuje, že do plaveckého bazénu nesmí být zaveden boční proud, který by bránil plavání. Brušperk stanovisko FINA přehodnotil a pro jistotu zapustil do plaveckého bazénu, tobogán a ještě "divokou řeku". No a aby toho nebylo ještě málo, tak když FINA připoští jako maximální přípustnou teplotu vody pro plavecký bazén 28 stupňů, tak v Brušperku nejsou žádní troškaři, a rovnou schválili 30 stupňů a niž by jim vadilo, že případni náhodní plavci si koledují minimálně o silné křeče a v případě delšího plavání o infarkt či mozkovou příhodu.
Teplota vody nad 28 stupňů je totiž podle platných hygienických norem vyhrazena pro koupelové bazény, kde se samozřejmě neprovozuje plavání, natož plavecký sport, ale pouze lehké rehabilitační procvičování kloubů. Na řadě studií je prokázáno, že aktivní pohyb ve vodě teplejší než 28 stupňů může způsobit řadu závažných zdravotních komplikací.
Závěrem lze tedy celou Brušperskou kauzu shrnout do lakomické poznámky, že občané chtěli plavat v bazénu a dostali místoho toho gigantickou vanu na koupání za 50 mil. Kč. Otázkou jen zůstává, zda i příslušné ministerstvo, které poskytlo 20 mil. dotaci se spokojí s tímto lakonickým konstatováním, že poskytlo dotaci na sportoviště a místo něj se zjevila velká vana.
Nyní zbývá jen práce pro moravskoslezskou kriminální policii, aby příslušné zastupitele, obvinili z porušení dotačních podmínek a porušování povinnosti při správě cizího majetku, neboť je nesporné, že zadání bylo bazén, nikoliv koupelová vana!
Shlédnuto: 11689 | Sekce: Z regionu